Současné deštníky jsou nabízeny v mnoha podobách. Kromě základních typů, jako jsou deštníky holové, automatické či manuální skládací, můžete zvolit třeba partnerské deštníky nebo deštníky v luxusním provedení. Samozřejmostí jsou pouzdra a další obaly, do kterých si deštník uložíte, takže bude skladnější a snadno ho pak můžete nosit v tašce nebo větší dámské kabelce. A najdou se i deštníky, které jsou opatřeny moderními vychytávkami, kupříkladu odvětráváním nebo svítilnou. Jaká je ale historie těchto ochranných doplňků do deště?
Počátky
Proti nepřízni počasí se museli různými způsoby chránit již naši dávní předci. Ti však s velkou pravděpodobností využívali to, co jim právě příroda poskytla. Jako třeba větší listy, olistěné větve, a možná už si vyráběli jakési provizorní deštníky z kůže zvířat.
První deštníky jako takové, sloužící ale spíše na okrasu a jako znak vyšší společenské vrstvy, se objevily v Číně. Spíše než ochrana proti dešti, se ovšem používaly jako slunečníky. V Evropě začaly deštníky nosit převážně ženy, a to někdy kolem počátku 16. století, kdy plnily zároveň funkci módního doplňku a ochrany proti deštivému počasí.
O popularitu deštníku mezi muži se postaral hlavně Jonas Hanway, perský dobrodruh a cestovatel, pro kterého bylo jeho nošení významnou charakteristikou. Dále nemůžeme zapomenout třeba Chaplina, který již ho využíval i jako vycházkovou hůl, pakliže zrovna nepršelo.
Zlatý věk deštníků
Nicméně k výraznému rozšíření deštníků došlo na počátku 19. století, zvláště když se objevili první obchodníci věnující se jejich prodeji ve velkém. Za jakéhosi průkopníka v tomto směru je považován James Smith, otevírající svou první prodejnu, konkrétně v roce 1830 v anglickém Londýně. Zpočátku se jednalo o deštníky se dřevěnou holí, kovová konstrukce se začala prosazovat až ve druhé polovině 19. století.