Základním předpokladem pro pohodlné nošení dětské obuvi je obecně správná velikost. Ta je ještě důležitější u dětských zimních bot, kde je potřeba nechat větší rezervu na vrstvu ponožek. Velikost a správné tvarování ale zdaleka nejsou jedinými aspekty, které je nutné zohlednit, pokud se chystáte koupit dětem kvalitu na zimní období.
Dětské nohy v suchu
V zimě je velice důležité, aby dětská nožka neabsorbovala vlhkost a aby nenamokla. Vlhká pokožka se totiž mnohem rychleji ochlazuje. Tady pak nepomůže ani kvalitní zateplovací vrstva a noha může docela snadno nachladnout. Jedna věc je tedy nepromokavost, ta ale musí být kombinována zároveň s dostatečnou prodyšností, aby mohla noha dýchat a nezapařovala se.
Děti jsou i v zimě velmi aktivní a při různých radovánkách se jim může noha zpotit. A právě proto musí dětské zimní boty z vnější strany chránit proti pronikání vlhkosti a z vnitřní zase umožnit odvod vlhkosti a potu. Zvláště oblíbené jsou v posledních letech dětské boty s membránou, která toto splňuje velice uspokojivě. Levnější varianta, kdy je použit takzvaný zátěr, není tolik efektivní.
Dětské nohy v teple
Samozřejmě, že zimní boty pro děti musí umět ochránit proti chladu, proto se u nich používá speciální vrstva pro zateplení.
Tato výstelka se většinou vyrábí z umělých materiálů, jako je třeba fleece, ale může se jednat také o poctivou kožešinku,
která má nepochybně své výhody a také vypadá stylově. Důležité je, aby byl kožíšek s dlouhými chlupy, ty totiž dokážou
velmi dobře izolovat proti chladu. Také se používají hladké výstelky, ty se zase lépe nazouvají a rovněž dokážou splnit svou
funkci.
Na co si dát ještě pozor?
Než pořídíte nové dětské zimní boty, dejte pozor na to, aby chránily proti proniknutí sněhu z horní strany. Toto bývá většinou řešeno šněrováním nebo jiným způsobem stahování horního lemu. Prohlédněte si i podrážku, ta by zase měla být vyšší a protiskluzová. I tato podstatná část boty musí dobře tepelně izolovat.